• Film İstek
 • Rastgele
 • Kayıt Ol
  Giriş Yap
  Şifremi Unuttum
  Şifremi Unuttum
  Giriş Sayfası

  En Son Eklenen Videolar Güncellendi

  Reklamı Gizle
  Reklamı Gizle
  Kara Tanrı Beyaz Şeytan – Deus e o Diabo na Terra do Sol (1964) – Türkçe Altyazılı Tek Parça Full Film izle
  • IMDb puanı: 7.4/10
  • İzlenme: 182 views
  • Yorum: Yorum yapılmamış
  • Süre: 118 - Dakika
  • Tarih:

  Glauber Rocha`nın Deus e o Diabo na Terra do Sol`unu (Siyah Tanrı Beyaz Şeytan) gösterime girmeden önce izleme fırsatı bulan Brezilyalı bir film eleştirmeni  filmden büyülenip şöyle söyledi: “Aman Tanrım! Ayzenştayn yeniden doğmuş  üstelik Brezilya`da!” Brezilya`nın kuzeydoğusundaki  Afrika kökenli Brezilya kültürünün patladığı Bahia Eyaleti`nde doğan Glauber`ın çocukluğu mistisizm ve Amerikan western`lerinin etkisi altında geçti. 20`li yaşlarının başlarında taşındığı Rio de Janeiro`da  kendisini birden bire Yeni Sinema hareketini başlatacak olan genç sinemaseverler arasında buldu.

  Radikal siyasi görüşlere sahip olan birçok çağdaşı gibi  Glauber de Deus e o Diabo na Terra do Sol filminde tarihsel değişimlerin şiddetle olan ilişkisini inceleme arayışındaydı. Brezilya tarihi  ne mutlu ki vahşi ayaklanmalara  darbelere sahne olmamıştır. Sömürgelikten imparatorluğa  imparatorluktan kurulan ilk cumhuriyetlerine dek her büyük siyasi değişim nispeten de olsa kan dökülmeden gerçekleştirilmiştir. Rocha filminde  Brezilya`nın iç kesimlerinde çıkan halk isyanı örneklerine odaklanıyor  işverenini  ona sürekli hakaret ettiği için öldüren Manoel (Geraldo Del Rey)  karısı Rosa`yla (Yonâ Magalhâes) birlikte ülkenin bu bakir iç kesimlerindeki sertao`lara (yarı kurak  çalılık arazi) kaçmakta buluyor çareyi  ilk önce  Sebastiao (Lidio Silva) adında  siyahi bir mistikle karşılaşıyorlar. Adam  onlara “denizin karaya  karanın denize dönüşeceği” kıyamet gününün yaklaştığı kehanetinde bulunuyor. Sonuçta Rosa  Sebastiao`yu  kilise ve zengin toprak sahiplerinin kiraladığı gizemli Antonio das Mortes`se (Mauricio do Valle) tüfeğiyle mistiğin müritlerini öldürüyor. Ardından  Manoel ve Rosa  “sarı şeytan” lakaplı Corisco`yla (Othon Bastos) karşılaşıyor. Hayatta kalmayı başaran tek cangaceiro (halk üzerinde Robin Hood`unkine benzer bir etki yaratan  vahşi görünümlü eşkıyalar) odur. Sonuçta das Mortes  Corisco`ya ulaşıp onun işini de görür. Manoel ve Rosa`ysa yollarına devam etmektedir. Ancak asilikleri sürse de artık aradıklarının  ne eşkıyalık ne de mistisizm olmadığının farkına varırlar.

  Neredeyse sıcaklıktan görüntünün kızıllaşacağı kadar göze batacak bir siyah-beyaz kontrastta çekilen Deus e o Diabo na Terra do Sol  bir tarafta ardı arkası kesilmeyen çılgın kamera hareketlerini dinamik montajıyla bütünlerken nbsp; diğer tarafta rüzgâr  çığlıklar ve silah patlamalarını Villa Lobos`un besteleriyle harmanlıyor. Sonuçta ortaya çıkansa nbsp; filmin ve betimlediği ülkenin infilak ederek etrafa saçıldığı hissi: çekimlerin bitişiyle filmin gösterime girmesi arasında geçen süre zarfında  belki de tahmin edildiği üzere  Brezilya ordusu siyasi bir darbe gerçekleştirerek 20 yıl sürecek bir diktatörlüğü başlattı

 • Yönetmen Glauber Rocha
 • Tür Uncategorized
 • Etiket
 • Film Hakkında Düşüncelerinizi Paylaşınız

  Spoiler Ekleyin

  Kara Tanrı Beyaz Şeytan – Deus e o Diabo na Terra do Sol (1964) – Türkçe Altyazılı Tek Parça Full Film izle